Kaynak Elektrotları

Kaynak teknolojisi bölümündeki bu yazıda, kaynak elektrot çeşitleri nelerdir. Hangi kaynak elektrodu nerede kullanılır? Kaynak çubuklarının üzerindeki numaraların ya da sayıların anlamı nedir? gibi konuları inceleyeceğiz.

Kaynak Elektrot Çeşitleri

Kaynak elektrot çeşitleri biriktirilen kaynak metalinin çekme mukavemetine, elektrotla kullanılacak kaynak pozisyonuna, akım ve kutup durumuna, eğer doğru akım kullanılıyorsa, ve örtü tipine göre sınıflandırılır.

Rutil elektrotlar

Bunlar  örtülerinde  esas  madde  olarak  çoğunlukla rutil seklinde bulunan  titandioksit  veya  ilmenit(demir ve titan oksidi)  içerirler. Bu  elektrotlar  ile, doğru(genellikle eksi kutupta)  ve dalgalı akımla ve her  pozisyonda  kaynak  yapılır. Aralık doldurma kabiliyeti ince ve orta örtü kalınlığında çok iyi, kalın örtülerde iyidir.

Bunlarda ark, çok kararlı, tutuşması kolay ve dalgalı akımda bile ark gerilimi nisbeten düşük olur. ( 40 – 45 V ) . Kaynak işlemi gayet kolay olup sıçrama kaybı azdır. Röntgen muayenesi yapılacak kaynaklara rutil elektrotlar uygun değildir.