Çatı ve Kaplama Ürünleri

İnsanlar evlerini inşa etmeye başladıkları zaman öncelikle yağıştan ve sıcaktan nasıl koruyabileceklerini düşünürler. Bu amaçla çatı kısmının dizaynına büyük önem verilir. Çünkü evin atmosfer özelliğini sağlayan çatı içeriyi dışarıdaki her türlü durumdan korur. Yalıtım sisteminin iyi derecede yapılandırılmasıyla bu durumlardan oluşacak tahribatlar en aza indirgenir.

Çatı sistemleri uygulanırken çeşitli durumlar göz önüne alınır. Binanın coğrafi konumu, iklim şartları, kullanılacak malzemeler, malzemelerin kaliteleri ve uyumları gibi durumlar örnekler verilebilir. Ayrıca farklı özelliklerde ve şekillerde çatı sistemleri vardır.

Kışın oluşabilecek ısı kayıpları ve yazında ısı kazancını önlemek amacıyla çatı sistemi içinde çeşitli yalıtım işlemleri uygulanır. Bu sayede iç ve dış ortamın sıcaklığı dengelenir, küflenme, terleme ve boyaların dökülmesi engellenir.

Sıcak ve soğuk çatı sistemleri dizayn edilirken yalıtım malzemelerinin kullanım sırası değişir. Örneğin soğuk olan için yalıtım tavan ve döşeme üzerinde olur.